A legrégebbi, Afrikán kívüli emberi koponyák talán mégsem a Homo erectus fajhoz tartoznak
Egy friss kutatás szerint a Georgiában talált, körülbelül 1,8 millió éves emberi maradványok nem feltétlenül a Homo erectus fajhoz tartoznak, ahogy azt szakértők korábban gondolták.
Az IFLScience beszámolója szerint a Dmanisi lelőhelyen 1991 óta összesen öt koponyát tártak fel, amelyeket hivatalosan Homo georgicus néven azonosítottak. Bár sok tudós úgy vélte, hogy a H. georgicus valójában a H. erectus korai változata, az új tanulmány szerzői más következtetésre jutottak. A kutatók filogenetikai elemzéseket végeztek a maradványokon, hogy meghatározzák helyüket a Homo nem genetikai családfáján. Az eredmények azt mutatják, hogy a dmanisi hominidák nem állnak közvetlen rokonságban sem a H. erectusszal, sem a H. ergasterrel.
Két külön fajhoz tartoznának a koponyák?

Egy dmanisi koponya. Fotó: Rama
Ráadásul a tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy a dmanisi leletegyüttes valószínűleg két különböző emberi fajt képvisel. Az egyik a Homo georgicus, míg a többi négy koponya egy “névtelen fajhoz” tartozhat. Ezt a megállapítást arra alapozzák, hogy a legrégebbi koponya (amely feltehetően egy hím egyedé volt) térfogata 30-33 százalékkal kisebb, mint a csoport többi hím és nőstény egyedéé.
A kutatók szerint, ha feltételezzük, hogy a dmanisi hominidák egyetlen fajhoz tartoznak, akkor egy olyan váratlan helyzettel állunk szemben, ahol bizonyos felnőtt hím koponyák jelentősen kisebbek lehetnek, mint más hím koponyák, sőt, még a női koponyáknál is kisebbek. Ez a minta eddig ismeretlen volt az emberi evolúcióban, és jelentős paradigmaváltást tenne szükségessé.
Az új elmélet szerint a H. georgicus egyén már körülbelül 1,8 millió évvel ezelőtt jelen volt Dmanisiben, míg a másik négy példány 1,77–1,07 millió évvel ezelőtt élhetett a helyszínen. Ha a kutatók elmélete, miszerint a H. georgicus nem állt közvetlen rokonságban a H. erectusszal, igaznak bizonyul, akkor újra felmerül a kérdés, hogy melyik emberi faj hagyta el először Afrikát.

Egy Homo ergaster koponya. Fotó: Daderot
Ez az új felfedezés összhangban van egy másik közelmúltbeli kutatással, amely szerint a hominidák már 200 ezer évvel korábban elhagyhatták Afrikát, mint azt eddig gondoltuk. Ez a tanulmány a görögországi Trachilos közelében talált lábnyomokra alapozza megállapításait, amelyek 6,05 millió évesek, és feltehetően korai hominidáktól származnak.
Ezek az új eredmények arra utalnak, hogy az emberi evolúció története sokkal összetettebb és változatosabb lehet, mint azt korábban feltételeztük. A kutatók folyamatosan új bizonyítékokat tárnak fel, amelyek segítenek pontosabban megérteni őseink vándorlását és fejlődését.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották